שיפוץ או בנייה ובמיוחד בית פרטי, דופלקס ושאר נגזרותיהם, דורשים העלאת מס גבוה במיוחד לאלי הממון. היות ומדובר בהוצאה משמעותית בעלת השלכות מעשיות ישירות על אכות חיינו ואורחות היום יום, אין להקל ראש בכך. תהליך מושכל דורש הפקדת הכסף והאמון בבעלי המקצוע המתאימים, האכותיים והאמינים, וגם אלו שכלל אינם מעוניינים להיות מעורבים, חייבים לפחות לעסוק בבחירת חומרי הגלם. הדבר נכון לאריחים, רצפות, כיורים וברזים, שיש למטבח או שיש למטבחים, וכדומה. יש מביננו שמאצילים סמכות לאחד מבני הזוג לנהל הכל כאוות נפשו וכרצונו, אחרים מעוניינים לאחוז ברסן ובמושכות, ואחרים מעדיפים עדכון עיתי.

 חשיבות הרעף

 רבים חושבים כי בשונה למשל מ- שיש למטבח או שיש למטבחים, הרי שלפחות בכל הנוגע ל- רעפים ניתן להאציל את הסמכות לקבלן. אולם דוקא רעפים הם מהפריטים החשובים ביותר לבחינה ורכישה מושכלת. רעף הוא אותו לוח המשמש לקרוי הגג. אין המדובר רק בפריט דקורטיבי, ואמנם לחזותו האסתטית של הרעף תרומה עצומה, חיובית או שלילית, לחזותו הכללית והסופית של הבית הנבנה. הרעף נועד ראשית כל לקרות ולחפות מפני פגעי מזג האוויר: להגן מפני שמש קופחת, לשמר חום בחורף וקור בקיץ, ובעיקר – למנוע חדירת נוזלים והצטברות משקעים כגון שלג, ברד וכדומה מלאים על הגג מלקרוס. הרעף הוא קו ההגנה האחרון והחיצוני ביותר במערכת הגג, בפני פגעי הטבע השונים: קור וחום, קרינה ורעש, קרח ופיח, וחדירת בעלי חיים.

יתרון הגודל

עקרונות הבניה ואפילו חומרי הגלם הנבחרים לבניית רעפים נותרו כיום דומים עד מאוד לאלו בהם עשו שימוש, חומרים ושיטות, עוד לפני אלפיים וחמש מאות שנים, למשל הרומים והיוונים. אז והיום עושים שימוש בקרמיקה וחרס, אבן או צפחה, זכוכית וחרסינה לבניית הרעף. מדינות המערב המפותחות פיתחו העדפה בבתי המגורים לעשות שימוש ברעפי בטון או חרס. כבתחומים אחרים בחיים לא הרושם החיצוני הוא העיקר, ולא הגודל הוא הקובע: על אף קוטנו ביחס לגג שלם יצוק למשל, דוקא מידותיו הקטנות הן יתרונו של הרעף ואינן מהוות כלל עקב אכילס: כי דוקא מידותיו הקטנות ואופני החיבור השונים לגג ואלה לאלה מאפשרים לרעפים לספוג ולהכיל הפרשים קיצוניים בטמפרטורות מבלי שייוצרו עיוותים או פגעים במבנה הגג ובשימושו.

 תוכן המאמר מוגן בזכויות יוצרים של בעל אתר זה