אחד הדברים הכי קשים בעזיבת בית עם גינה בו חיינו במשך שנים רבות הוא הפרידה מאותם עצים המקיפים את הבית שאותם טיפחנו באהבה במשך ושאליהם נקשרנו. לעיתים יכול להיות זה עץ שאותו נטענו במו ידינו ושעם הימים גדל והפך לעץ גדול המספר את הסיפור שלנו בבית הזה. במקרים אחרים יכול להיות זה עץ מוצלח במיוחד כמו עץ זית יפה מאוד או עץ שנותן הרבה פירות בעונה. הרבה אנשים נקשרים עד כדי כך לעצים שבביתם, עד שהם מבקשים לקחת אותם באמצעות הובלות משטחים ולא להשאירם מאחור איתם כאשר הם עוברים דירה.

 

העברת עצים

ואכן, לא חייבים להשאיר את האילנות שבגינתכם מאחור כאשר אתם עוברים דירה. כמעט תמיד יש את האפשרות לעקור עץ ממקום שבו הוא נמצא במשך זמן רב ולטעת אותו מחדש במקום אחר. זוהי פעולה יחסית מורכבת, בייחוד במקרה של עצים גדולים, אך היא לחלוטין לא בלתי אפשרית. חשוב לדעת כי הובלה של עץ ממקום למקום היא פעולה שיש בה מידה של סיכון. לעיתים יכול העץ להפגע במהלך העקירה שלו או לחוות טראומה כלשהי שלא תאפשר לו להתאושש במקום החדש. כמו כן יתכן כי הוא כלל לא יצליח להקלט במקום החדש שלו.

 

מי עושה את זה

מאחר והעברה של עצים היא פעולה מורכבת שרבים הסיכונים שבצידה, מומלץ מאוד לפנות לעזרתם של מומחים בתחום. שירת של פינוי דירה מקצועי ככל שיהיה אינו תחליף לשירותיו של גנן מומחה שיודע כיצד להעביר עץ ממקום למקום מבלי להסב לו נזק בלתי הפיך. כמובן, שגורם כזה יצרך אמצעי העברה מתאים לעץ כמו טנדר פתוח, וכדאי לוודא היטב באילו תנאים מועבר העץ שלכם לפני שאתם מסכמים עם גנן או גורם אחר על מלאכת העקירה והנטיעה מחדש של העץ שלכם.

 

איך עושים את זה

תהליך של העברת עץ הוא ביסודו תהליך פשוט אך כזה שצריך לבצע במשנה זהירות. התהליך מתחיל עם חפירה סביב העץ במטרה לחשוף את כל או רוב שורשיו. לאחר שהשורשים נחשפים מורם העץ מתוך האדמה ומובל אל הרכב שמוביל אותו. במקרים של עץ קטן יותר ייתכן כי גוש האדמה שבו הוא נטוע יחפר החוצה כולו. בשלב הבא מובל העץ אל היעד החדש שלו שם הוא נשתל מחדש באדמה ומוזן בדשנים שונים שאמורים לסייע לו להסתגל בצורה הטובה ביותר אל המקום החדש שלו ולצמצם את הטראומה הנגרמת לו בשל המעבר.