סקירה נרחבת אודות סוגים שונים של עצים

כידוע עץ, הוא אחד מחומרי הגלם הנפוצים ביותר בענף הנגרות ובענף העיצוב בכלל ובפרט בענף העיצוב התעשייתי. סטודנטים במגמות של עיצוב תעשייתי לומדים לעשות שימוש בעץ על ידי הכשרה מקצועית במכונות שונות שנמצאות לרשותם בסדנאות עבודה שמספקות מכללות שונות בארץ לעיצוב, מכללות בירושלים בחולון ובתל אביב.

על אף ההתפתחות המרשימה שהחלה לאפיין את התקופה האחרונה בכל הנוגע לשימוש בחומרים מרוכבים וכן חידושים רבים בתחום הפנלים ולוחות מתועשים, עצים הם עדיין אחד מחומרי הגלם הייעודיים ביותר עבור בנייה של רהיטים.

עצים פופולאריים בתעשיית העץ- עץ אלון

הסוג הראשון המוכר למרבית הציבור הוא עץ אלון (Solid Oak) אשר נודע בשל תכונותיו העמידות. עץ מסוג אלון הוא עץ קשה ובעל מרקם גס עקב סיבי העץ העמוקים אשר בולטים בו. עץ אלון הוא אחד מהחומרים המבוקשים ביותר עבור בנייה של ריהוט ומטבחים בשל המראה הייחודי שהוא ניחן בו. ישנם שני סוגים עיקריים של עץ אלון כאשר הסוג הראשון יתאפיין בצבע אדמדם ובסיבים גסים. עצים אלו מצויים ביערות אמריקה הצפונית והתיכונית.

הסוג השני נקרא עץ אלון לבן בשל צבעו הבהיר הנוטה ללבן. מדובר בעץ בעל סיבים צפופים ומקורו ביערות המצויים בצפון מזרח אירופה. לוחות העץ המבוקשים והיפים ביותר בתעשייה נקראים לוחות בוצ'רבלוק אשר עשויים מעץ אלון לבן. עץ אלון איננו יקר באופן יחסי ומחירו נע בין 6000-9500 ₪.

עץ מייפל

גם המייפל הוא עץ קשיח וחזק בעל רמה של עמידות גבוהה לתנאים שוחקים, צבעו בהיר והוא בעל עיטורים מיוחדים בגוונים של חום, אשר תורמים רבות למראה האסתטי שלו. משטחים העשויים מעץ מייפל הם משטחים חלקים במיוחד המאפשרים ייצור של משטחי עבודה בעיקר למטבחים, בזכות העובדה שניתן להקציע את עץ המייפל בצורה נהדרת.

סופט, הוא סוג של עץ מייפל ומראהו הייחודי מתקבל מהכתמים האורכיים המצויים בו בגוונים של חום ואפור. מדובר בסוג של עץ רגיש ורך ומכיוון שהור יקר באופן יחסי לשאר סוגי העץ השונים, הביקוש אליו נמוך.